Ask.Fm Anonim Soru Sorma Zırvalığı

Merhaba arkadaşlar uzun bir süre yazı yazmıyordum şimdi yazayım dedim bu gün size Ask.Fm diye bir siteyi tam anlamıyla tanıtacağım. Saate bakarsanız 05:30 olduğunu görebilirsiniz. Arkadaşıma anonim olarak gıcık bir soru sordum ve bu yazıyı yazmaya başladım. Not: Saat 05:30’da yazıya başlayıp sabah devam ettirdim o yüzden eklenme saatinde değişiklik görebilirsiniz … 

Başlıktan’da anlayacağınız üzere bu sitede anonim olarak soru sorabiliyorsunuz. Yani soru soracağınız kişi sizin kim olduğunuzu kesinlikle bilemiyor. (Fazla zorlamayın dava açarsa direk bulunursunuz. Neyse). İsterseniz onu kızdıracak sorular yazarsınız, isterseniz de gerçekte sormak isteyip de cesaret edemediğiniz soruları sorabilirsiniz.

Ana sayfaya girdiğinizde kayıt olmanızı öneren büyük bir yazı ve altta rastgele olarak çıkan 13 tane üye göreceksiniz. Bu üyelerin sizinle hiç bir alakası yok. Bakıp bakmamak size kalmış. Asıl önemli olan şey kayıt olduğunuzda size verilen kullanıcı adı / link’tir. O linki arkadaşlarınıza verirsiniz veya paylaşırsınız. Onlar da size soru sorabilirler.

Şimdi size üye olmayı detaylı bir şekilde anlatayım … (Bende üye oluyorum ki arkadaşlarıma kendimi belli ederek gıcık gıcık sorular sorabileyim 🙂 )

Üye Olmak

 1. ask.fm‘e giriyoruz.
 2. Kocaman bir JOIN NOW yazısı var ona tıklıyoruz.
 3. Username yazan kısım sizin kullanıcı adınız ve linkinizdir. Yani abuk subuk şeyler yazmayın. (Üye olduktan sonra da değiştirebiliyorsunuz.)*
 4. Full Name tam adınız galiba anlayamadım 😀
 5. Password neydi ya? Hatırladım parola idi.
 6. Repeat password Üste ne yazdıysanız tekrar edin demekte kendileri.
 7. Email artık yani çevirmeyeceğim bunu da 🙂
 8. Language Türkçe yapın ki bana ihtiyacınız kalmasın …
 9. Sign Up deyin. Dikkat ettiyseniz size bir katılım koşulu zımbırtısı vermedi. Ama merak etmeyin her sayfanın altına link vermişler 😛

Kayıt oldunuz. Ben önceden kayıt olmuşum. O yüzden aktivasyon gerektirip gerektirmediğine pek emin değilim ama sanırım gerektirmiyordu.

Kişisel Ayarlar

Üye girişi yaptığınızda sağ üst tarafta Ayarlar‘ı göreceksiniz. Oraya tıklayın.

Profil

Bu ayarlar kısımından üye girişi yaparken girdiğiniz yerleri ve bir kaç ek ayar (Hakkımda, yaşadığım yer vs.) değiştirebilirsiniz. En salakça özelliği Kullanıcı adınızı değiştirmenize izin veriyor. Bunun normalde olmaması gerekmekte. *

Gizlilik

Bu kısım bana göre en önemli kısım. Eğer benim gibi kişilerin gelip anonim olarak soru sormasını istemiyorsanız onu gizleyebilirsiniz. Ama bu sayede size daha az soru sorarlar.

Size ne durumlarda Email geldiğini de ayarlayabileceğiniz bir panel var.

İstediğiniz üyeyi engelleyeceğiniz bir kara listeniz de mevcut.

Tasarım

Kendinize arkaplan seçebilir veya kendiniz bir fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Hizmetler

Tanınmış Sosyal Ağ siteleri ile bağlantı kurarak verdiğiniz yanıtları paylaşmanıza ve daha fazla soru kazanmanızı sağlar. (Özellikle anonim açıksa 🙂 )

Gereç

Eğer bir blogunuz veya Web siteniz var ise bu kısımı kullanıp siteniz üzerinden size anonim olarak soru sorulmasını sağlayabilirsiniz. Ben üyeliğimi sırf arkadaşlarıma gıcıklık olsun diye açtığımdan soru cevaplamayacağım. O yüzden ben blogumda paylaşmıyorum. Ama eğer sizin böyle şeylere takıntılarınız var ise güzel bir şey olmuş.

Soru Cevaplama ve Site Hakkında Bilgi

Soru cevaplamak için Üst paneldeki Sorular (#)‘e tıklayın ve sorularınızı görün.

Soru Cevaplama Paneli

Eğer hiç sorunuz yok ise burada sizin için verilen link bulunur. Eğer soru soran arkadaşınız da yok ise sistem tarafından otomatik olarak sorulan (Türkçe) anonim soruları cevaplayabilirsiniz. Çok güzel ve hiç kimsenin genelde sormayacağı türden sorulardır. Rastgele bir soru al butonu ile soru alabilirsiniz.

Eğer sorulmuş ama cevaplanmamış sorularınız var ise onları normal yanıtlayabilir veya video yanıt kaydedebilir veya silebilirsiniz. (ne güzel cümle oldu be.)

Üst Panel Hakkında

Üst panelinizde Facebook’tan özenilmiş Bildirimler,Sorularınız ve başkalarına sorduğunuz soruların Cevapları bulunmaktadır. Hepsi yine Facebook tarzı şık bir şekilde açılmakta ve ilgili yerlere bağlanmaktadır.

Ana Sayfanız ve Kendinize Soru Sorma Zırvalığı

Evet Kendinize Soru sorma zırvalığı var ve sorunuzu anonim olarak sormaz iseniz kendiniz cevapladığınız da [adınız] sorunuzu yanıtladı gibi bir cevap alıyorsunuz. (bu sistemi yapan arkadaş herhalde kafasını serverlarına çarpmış. Veya ben o kafayı o serverlara sokacağım bilemiyorum.)

Ve size sorulmuş olan soruları görebilir eski cevaplarınızı silebilir değişik işler yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bu yazım bu kadardı size iyi cevaplamalar ve iyi şizofrenlikler. (Başka ne yapılabilir ki?)

*NOT: Ask.Fm yaptığı salaklığı fark etmiş ve artık kullanıcı adınızı değiştirmenize izin vermemekte. Bilgilendirme olsun diye belirttim.

Print Friendly
About This Author

Bu sitenin sahibi...

2 Comments

You can post comments in this post.


 • Teşekkürler anlatımınız için …

  Elemental 4 sene ago Reply


  • benim bir sevgili,m var benden habersiz kendini yazdırmış kız arkadaşlaryla gezmeye istanbul cANAkale gezmeye gidecekler bir bucuk aydır soylemiyr yakında didecek ne yapmama lazım

   fırat 3 sene ago Reply


Post A Reply