KategorilerBilgisayarBilişimFilm ve DizilerİnternetMüzikler

Engellerden Hoşlanmıyoruz. Daha Ucuzu Varken Kazıklanmak İstemiyoruz

Artık her gün karşılaşmaktayız bu engellerle. Çok gıcık bir hal almaya başladı . Yok sen bunu paylaştın, engelleyelim. Yok o bunu paylaşmış engelle vs. vs.  Bir de “Korsana hayır !” diye bir şey  çıktı.

Örnek vermek gerekirse, bir film sitesini ele alalım. “Korsana hayır !” başlığı altında bir çok siteyi engelliyorlar. Tamam. İyi, hoş, güzel sanatçılarımızı, emekleri koruyorsunuz da, öncelikle kendinize bir sormalısınız; “Neden korsan kullanıyor bu millet?“, “Neden bu siteler bu kadar rağbet görüyor?“, “Neden bu kadar site var?”. Bana göre; bunların bir-iki genel nedeni bulunmakta.

Birinci ve temel neden en pahalısını yapıyor ve satıyoruz. Herkes biliyor ki, ülkemiz bu konuda  en pahalısı. Rakip tanımıyoruz.  Albüm, film, kitap vs… fiyatları konusunda. Kolay yapılmadığını ve bir sürü emek harcandığını biliyoruz, anlıyoruz.  Ama neden bu kadar pahalı satıyorsunuz? Bir albümün buradaki fiyatı 20-30 TL. Aynı albüm yurt dışında veya yine yurt dışından bir firmaya ait olan internet sitelerinde   10-15 TL. Üstelik tek tek satın alma olasılığınız da bulunmakta.

Geçenlerde bir albüm almak için iTunes dediğimiz gavur malı bir siteye giriş yaptım.  Burada fiyatı 30-35 TL olan 29 parçalık bir albüm 5 TL idi. Hem de tamamen orjinal, üstelik DVD’lerde bulunan şu gıcık kopyalama engelleri de yok. Ek olarak tek tıkla indirip, dinleyebiliyor ve yine tek tıkla, bilgisayarınıza kayıt edip bir USB aracılığı ile istediğiniz yerde dinleyebiliyorsunuz. Hiçbir engel yok ! Siteye üye olduğunuzdan dolayı da istediğiniz bilgisayardan giriş yapıp yine istediğiniz gibi dinleyebiliyor, bilgisayarınıza bir şey olduğunda müzik arşivim gitti diye üzülmüyorsunuz.

Fakaaat; ülkemizden aldığınız DVD’leri çok yüksek meblağlar vererek alıyorsunuz. Sadece DVD ile dinleyebiliyorsunuz. DVD kırılınca, kaybolunca, çalınınca, yok olunca doğal olarak verdiğiniz para da, onu alabilmek için harcadığınız zaman ve emek de boşa gidiyor. İşgüzarın biri de çıkıyor; Neymiş “Emeğe saygı duyalım”, “Korsana hayır !” zırvalığı yapıyor. Yazıktır.

Sonra da korsan kullanımı doğal olarak artıyor. Eğer ki, yukarıda da anlattığım gibi fiyatları yüksek tutmasalar, iTunes ve diğer yabancı siteler gibi daha az ücrete daha kaliteli ve daha iyi koşullarda albümler satılsa, inanın kimse korsan kullanmaya yeltenmez. Sanatçılara bizim de saygımız vardır. Herkes  iyi sanatçılar, iyi eserler görmek  ve desteklemek ister. Fakat bir esere de, daha az bir ücret ödeyip alabilecekken tutup da, normalin üstünde bir meblağ ödeyip satın almak istemez.

(Yukarıdaki yazdıklarım tamamen benim kişisel düşüncemdir. Burada insanları korsana teşvik etmeye değil, onların açık açık kazıklanmasını engellemeye çalışıyorum. Ayriyeten  bu yazıdan dolayı doğabilecek hiçbir sorumluluğu da kabul etmiyorum. Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır.)