KategorilerBilimselBilişim

3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu Yazıcı

Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen üç boyutlu baskı teknolojisi, aslında 1980 yılından itibaren dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Ancak geçtiğimiz dönemlerde, bu teknoloji her ev için tasarlanmış hâliyle tüm dünyaya lanse edilmiştir. Böylece her araştırmacı, macera sever ya da grafiker; bilgisayar ortamında tasarlamış olduğu prototipleri 3 boyutlu yazıcı sayesinde oluşturabilecek ve bir çalışmanın ilk pratik örneklerini alabilecektir.

3D yazıcı sektörü, bunlardan dolayı tüm dünya için artık vazgeçilmez bir unsur olmuş ve ülkemizde de geçtiğimiz yıldan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Sanayi alanında son elli yıldır kullanılmakta olan CNS makine tezgâhları, üretilmesi ya da biçim verilmesi istenen bir ürünü oluşturan devâsa makinelerdi. Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ise, işte bu prototip oluşturma işlemini her eve getirmiştir. Bu şu demektir ki, evinde 3D yazıcı sahibi olan herkes bir oyuncak araba, cep telefonu modeli, güneş gözlüğü, kitap, plastik ambalaj ve benzeri ürünler tasarlayıp baskısını yapabilirler. Hatta geçtiğimiz günlerde hem Uzak Doğu Coğrafyası’ndan hem de Türkiye’den bir kişinin, bu 3 boyutlu yazıcı modelleri aracılığıyla tasarladığı tabancıyı üretebilmişlerdir. İşin bu boyutu, geleceğin teknolojisi olan üç boyutlu baskının kötü amaçlar için de kullanılabileceği gerçeğiyle ilgilidir. Henüz çok yeni bir teknoloji olduğundan dolayı, bu konu hakkında yasal düzenlemeler de elbette yapılmış değildir. Ancak ilerleyen dönemlerde bu sektörün gelişmesi ile birlikte, gerekli yasal mevzuatın oluşturulacağı şüphesizdir.

3 Boyutlu Yazıcı -3Temel olarak bu tip yazıcıların mantığı, eski geleneksel yazıcılar ile örtüşmektedir: Öncelikle bastırılmak istenen modelin tasarımı, bilgisayar aracılığıyla çizilmelidir. Bu tasarım için, yüksek özellikteki modelleme, CAD ya da 3D tasarım programları kullanılır. Hâliyle farklı bir format olarak kaydedilen bu tasarımlar, üç boyutlu yazıcıların anlayabileceği dile çevrilir ve gerekli bölümleme işlem yapılarak model hâlinde çıktısı alınır. Bu tür dosyaların formatı STL’dir. CAD yazılımları aracılığıyla üretilen bu dosyalar, bir ürünün üretim ya da ilk hâli (prototip) olarak ortaya çıkar. Bu dosyalarda, yazıcının baskı sırasında yapacağı hamleler ve dilimlemelerin kodlamaları yer almaktadır. Bu şekilde baskıya giren ürünler elde edildiği zaman, bir prototip yani ilk üretim aşaması tamamlanmış olur. Stereolithography olarak da bilinen bu işlem, şimdiden geleceğin esas teknolojileri arasında yerini almıştır.

3-D Yazıcı