KategorilerGenelİnternet

Envato Ürün Satış Rehberi -2 Ürün Onaylatma

Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba 🙂 Bu yazımda Envato üzerinden satmak istediğiniz ürünü onaylatırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim kısaca. Eğer Envato, CodeCanyon veya ThemeForest hakkında herhangi bir fikriniz yok ise; bir önceki yazım olan [7. Yılımın Şerefine] Envato Ürün Satış Rehberi -1‘ni okuyabilirsiniz. Veya örnek ürünüm olan Gelişmiş Çoklu Ürün Sipariş Sistemi %100 Mobil Uyumlu‘yu inceleyebilirsiniz. Hazırsak, başlayalım 🙂

KategorilerGenelİnternet

[7. Yılımın Şerefine] Envato Ürün Satış Rehberi -1

CodeCanyon ve ThemeForest gibi birden çok pazar yeri’nin sahibi Envato Ürün Satış Rehberi. Bu sitelerde satış yapmak ile ilgili çok soru alıyordum; 6 yıldır da satış yapıyorum madem. Böyle kapsamlı bir rehber serisi hazırlayayım dedim. Bu birinci yazıda genel detaylardan bahsedeceğim. Kazançlar, ödeme nasıl alınıyor gibi. İkinci yazımda ise, ki o yazı talep olursa gelecek; ürün onaylatma sırasındaki dikkat edilmesi gereken hususlar, ürünü onaylayan kişiler ile nasıl konuşulmalı gibi konuların yanı sıra; Envato API kullanarak nasıl küçük bir lisanslama sistemi yazılır, bunlardan bahsedeceğim. Eğer amacınız sadece satın almak ise diğer yazım olan CodeCanyon Ürün Satın Alma Rehberi‘ni de okuyabilirsiniz. Örnek olan ürünüm için ise Gelişmiş Çoklu Ürün Sipariş Sistemi %100 Mobil Uyumlu sayfasını okuyabilirsiniz.

Niye Bu Yazıyı Okuyayım?

Ben 6 yıldır sanarken aslında 7. yılımı bu gün doldurduğum, binlerce doların üzerinde satış yaptığım bir platform bu. Eskisinden bu güne çok fazla deneyimim var, düşünün ben zamanında PayPal ile ödeme alıyordum. Ne kadar eski değil mi? 😀

Kategorilerİnternet

CodeCanyon Ürün Satın Alma Rehberi

Bu yazı Codecanyon için yazılmıştır fakat Envato’nun tüm siteleri aynı yapıya sahip olduğundan, burada yazılanlar aşağıda listelenen tüm siteler için de geçerlidir.

Nedir Bu CodeCanyon ?

CodeCanyon, Envato’ya ait bir kod pazarıdır. Bu siteden binlerce ürünü uygun bir fiyata güvenli ve kaliteli bir şekilde satın alabilirsiniz. CodeCanyon aracı bir firma olmakla beraber, satın aldığınız ürünün anında elinize ulaşmasını, ürünün kalite ve güvenilirliğinin sağlanmasını, ürünün sahibi ile iletişim kurmanızı ve güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlar.

CodeCanyon’un prensibi sürümden kazanmaktır, siteye eklenen ürünlerin fiyatlarını da kendileri belirlemektedirler, bu sayede normalde 100 – 200$’a satılan ve kodlattırmaya kalksanız 1000$ – 2000 $ ödeyeceğiniz bir ürünü aynı kalitede 10 – 20$’a satın alabilirsiniz. Ürün satıcılarının CodeCanyon’u seçmesinin nedeni ise ürünlerin daha hızlı satılmasındandır. Bir müşteri Envato’ya güvendiği için oradaki her ürünün, incelenerek siteye eklendiğini bilmekte ve fiyatlar da makul olduğundan, istediği her ürünü rahtlıkla alabilmektedir.

Bizim de 3 adet CodeCanyon ürünümüz bulunmaktadır. Buradan Tüm Ürünlerimizi Görebilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz ve çok beğenilen bir scriptimiz olan Great Order Form’u da (8$) Tavsiye ederiz.

Nasıl Ürün Alırım

Bir ürün satın almak için öncelikli olarak CodeCanyon üyesi olmanız gerekmektedir. Sitenin kendisine ait bir sanal pos entegrasyonu yok ama PayPal üzerinden üzerinden PayPal’a üye olmadan da Kredi Kartı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Siteye üye olmak için sol üstte bulunan Create An Envato Account linkine tıklayın ve üyelik işleminizi gerçekleştirin. Mail adresinize gönderilen aktivasyon e-postasındaki linke tıklamayı da ihmal etmeyin.

Codecanyon ana sayfa

Üye olduktan sonra satın almak istediğiniz ürünü belirleyin, ben kendi ürünüm olan Great Order Form’u seçtim.

Codecanyon Satın Alma

Ardından yukarıda gördüğünüz resimdeki gibi Purchase butonuna tıklayın, üst tarafta kayarak bir alan belirecek.

Codecanyon Satın Alma -2

Bu alanın açıklamasını size şöyle yapayım.

Buy with Prepaid Credit

Buy with Prepaid Credit seçeneği ile Envato hesabınıza yüklemiş olduğunuz kredi ile satın alma işlemini gerçekleştirirsiniz. Envato hesabınıza yüklemiş olduğunuz bu krediler Envato’ya ait olan tüm ürün sitelerinde geçerlidir ve kullanılabilir. Bu seçenek ile alışveriş yaparsanız ürünün tam ücretini ödersiniz (bizim ürünümüze göre tam olarak 5$ kesilir kredinizden). Fakat bu ödeme yöntemini kullanabilmek için hesabınıza önceden belirli bir miktarda kredi yüklemelisiniz, bu krediler 20$, 30$, 40$ … gibi paketler halindedirler. Hesabınıza yükleme yapmak için, Kullanıcı Adınızın üzerine geldiğinizde kayan menüdeki Make a Deposit‘e tıklayın.

Codecanyon Kredi Yükleme

Buy Now (via PayPal)

Buy Now (via PayPal) seçeneği ise ürünü hemen satın almanıza olanak sağlar yani paket şeklinde olan kredileri kullanmazsınız. Fakat bu şekilde ürünün fiyatına 2$’lık bir ekleme yapılır yani bizim ürünümüz olan Great Order Form’u satın almak isterseniz, 5$ yerine 7$ ödersiniz. Satın alacağınız şey sadece bizim ürünümüz gibi düşük ücretli bir ürün ise bu daha iyi bir yol olabilir. Ama yine de CodeCanyon’da bulunan ürünleri bir incelemenizi öneririm. Güzel şeyler var.

Satın Aldım, Dosyalarımı Nasıl İndireceğim?

Ürünü satın aldığınızda size özel olan İndirmeler Sayfanıza yönlendirilirsiniz. Bu sayfada satın aldığınız ürünü puanlayabilir, lisans sertifikasını ve ürün dosyalarını indirebilirsiniz. Ürünün yanında bulunan yıldızlar ile ürüne puan verirsiniz. Download butonu ile de indirme bağlantılarını gösterirsiniz. İndirme bağlantılarının açıklamaları şunlardır;

All files & documentation – Bu bağlantı ile ürünün tüm dosyalarını ve dokümantasyonu indirirsiniz.

License certificate & purchase code – Bu bağlantı ile ürünün lisans sertifikasını ve satın alma kodunuzu indirirsiniz. Bu kod bu satın almanıza özel olarak benzersiz bir biçimde üretilmiştir. Bu kodu bazı ürün sahipleri, kendi ürünlerini satın alıp almadığınızı tespit edebilmek için sizden isteyebilirler.

Codecanyon Dosya İndirme

Sadece Bu Siteler mi Var?

Tabii ki hayır, Envato’ya bağlı bulunan ve tek bir hesapla yönetebileceğiniz, kredilerinizi ortak kullanabileceğiniz tam 8 site bulunmaktadır. Aşağıda hepsini sizin için listeledim. Bu sitelerden aldığınız ürünleri lisans anlaşmasına bağlı olarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz, YouTube Videolarınız, Oyunlarınız, Filmleriniz gibi.

Activeden – Flash ve 3B nesneleri

AudioJungle – Ses efektleri ve müzikler

ThemeForest – Web sitesi tasarımları, temalar

Videogive – Hareketli grafikler

Graphicriver – Grafikler ve vektörler

3docean – 3B modeller, grafikler

CodeCanyon – Kodlar, eklentiler, mobil

Photodune – Fotoğraflar

Her Ay Ücretsiz

Her ay, yukarıda listelenmiş olan her site 1 adet ürünü ücretsiz olarak indirmenize olanak sağlıyor.

Codecanyon Ücretsiz Dosya