Cryptoji - AES256 Şifrelemenin Emoji ile Eğlenceli Yolu
KategorilerBilişimGenelİnternet

Cryptoji – Yeni Nesil Eğlenceli Şifreleme Aracı

Askeri düzeyde metin şifrelediğimizde şifrelenmiş metnin hep sıkıcı olduğunu düşünürken Cryptoji denilen yeni bir servisi keşfetmem ile bu kavrama farklı bir açıdan bakılabildiğini fark ettim.

Cryptoji AES-256 şifrelemelerini alışık olduğumuz şekilde oluşturmak yerine emojiler ile oluşturuyor. Bu sayede arkadaşlarımız ile mesaj paylaşırken latin alfabesiyle oluşturulmuş şifrelemeler yerine emojiler gönderebiliyoruz.

Cryptoji Nasıl Şifreleme Yapıyor?

Bu sistem de AES-256 şifrelemelerinde olduğu gibi bir gizli anahtar (passphrase) ve şifrelenecek bir metin girilmesi ile çalışıyor. AES-256 algoritmasından geçirilen bu şifrelenecek metin ve gizli anahtarın dönütü onaltılık sistem yerine emoji olarak oluşturuluyor ve ortaya gerçekten eğlenceli ama bir o kadar da güçlü bir şifreleme çıkıyor. Tabii ki gizli anahtarınızı yeterince güçlü ve tahmin edilemez bir şekilde seçtiyseniz.

🙄😣🤧😚😐🥱😨😡🥰🤩🤡😇😗😦😒🥱😃🤥😐😖😜😒😯😜😠😷🤔🥰😆😘🤫😳😷😵😞😠😨😶😵🤓😲🤥🤡🤧😆😑😠😑😀😐😏😓😃😆

Örnek bir şifreleme, bakalım ne yazdığını tahmin edebilecek misiniz 🙂

DBED1690412C5DDF277EC94406227DA27E42FF15072C30D544A41B984EE62796

Aynı şifrelemenin onaltılık sistemde oluşturulmuş hali.

Cryptoji ile istediğiniz türden şifreleme yapabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz karakterleri ve sembolleri kullanabilirsiniz. Bu da yazmak istediğiniz çoğu şeyi rahat bir şekilde yazıp saklamanıza olanak sağlıyor.

İyi Bir Gizli Anahtar Nasıl Olmalıdır?

İyi bir gizli anahtar kolayca tahmin edilemeyecek, uzun bir şey olmalıdır. Seçtiğiniz gizli anahtarın sizinle bir bağının olmamasını tavsiye ederim. Uzun cümleler seçilmesi gizli anahtarın uzun ve kolay bir şekilde tahmin edilememesine fakat akılda kalıcı kalmasını sağlar. Gerçek anlamda iyi bir şifrelemeye yapmak istiyorsanız, gizli anahtarınızın iyi ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Açık Kaynak Kodları

Cryptoji’nin bir diğer güzel yanı tamamen açık kaynaklı olması. Yani bu servisi tamamiyle kendi sunucunuzda ya da bilgisayarınızda çalıştırabilir veya değişiklikler yapabilirsiniz. Kaynak kodları GNU lisanslamasına sahip. Kaynak kodlarını GitHub üzerinden görüntülemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu ve buna benzer daha fazla ilgi çekici içeriğe ulaşmak için İnternet Kategorisine göz atabilirsiniz.

Uyarı

Burada içerik tamamen eğlence amacıyla yazılmıştır. Sistemi kullanıp kullanmamak ve onunla neler yapacağınız tamamiyle sizin sorumluluğunuzdadır. Cryptoji, Cryptoji geliştirici ve/veya geliştiricileri ile herhangi bir bağım veya anlaşmam mevcut değildir. Sistem olduğu gibidir ve herhangi bir garantisi tarafımca verilmemektedir. Yapılan şifrelemelerin %100 güvenli olduğunun garantisi yoktur. İyi eğlenceler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir