publicnote - açık ama gizli notlar
KategorilerBilgisayarBilişim

Herkese Açık Ama Bir O Kadar Da Gizli Notlar – PublicNote

Kafa karıştırıcı ama tamamiyle doğru. PublicNote, herkese açık ama bir o kadar da gizli not uygulaması. Nasıl mı oluyor? Hemen anlatayım.

Siteye girdikten sonra not başlığı alanına istediğiniz bir şeyi giriyorsunuz ve sistem girdiğiniz başlığın notunu getiriyor. Burada istediğiniz bir düzenlemeyi yapmakta serbestsiniz, istediğinizi yazabilir; eklemeler yapabilir veya her şeyi silebilirsiniz.

Sistem siz yazarken yaptığınız değişiklikleri anlık olarak kayıt ediyor. Bu sebeple herhangi bir kaydetme butonuna basmanız gerekmiyor.

PublicNote’u Bu Kadar İlginç Yapan Nedir?

Yazdığınız her şey kayıt edilmeden önce AES-256 ile şifreleniyor. Şifreleme anahtarı olarak da girmiş olduğunuz başlık kullanılıyor. Bu sayede yazdığınız her şey açık bir şekilde orada olmasına rağmen veritabanında şifrelenmiş olarak saklanıyor.

Başlıklar şifreleme anahtarı olarak kullanıldığı için, sistem şifreleme başlıklarını da SHA-256 ile bir özete çeviriyor. Şifrelenmiş not içeriği degeri dönüşü olmayacak bir hale dönüştürülmüş başlık ile saklandığı için notunuza başlık tahmin edilmediği sürece ulaşılamıyor.

Nota tekrar erişmek istediğinizde ise, başlık değerini sisteme veriyorsunuz, sistem bu değeri SHA-256 ile tekrar özet haline getirip veritabanındaki diğer özetler ile karşılaştırıyor. Veritabanında bir şifrelenmiş not bulunursa da şifresi çözülüp ekranınıza getiriliyor.

Bu da eğer güçlü ve tahmin edilemeyecek bir başlık seçip de bu başlığı unutursanız, notunuza bir daha erişemeyebilirsiniz anlamına geliyor. Tabii ki bu başlığı başka birisinin tahmin etmesi durumunda da notunuzda istediği değişikliği yapabileceğini de unutmamak gerekiyor.

Eğlenceli Not Başlıkları

Herkesin tahmin edebileceği genel başlıklarda dolanıp eğlenceli şeyler okuyabilirsiniz. Değişik gelenekler ortaya koymaya çalışan yurttaşlarımıza veya başka ülkeler hakkında komik ama ilginç manifestolar yazan kişilere denk gelebilirsiniz.

İşte okuyabileceğiniz ilginç not başlıkları, fakat unutmayın bu başlıklar herkes tarafından düzenlenebileceği için siz baktığınız zaman çoktan yok olmuş olabilir veya farklı şeyler ile karşılaşabilirsiniz. Ama işin güzel tarafı sizin de istediğiniz şeyleri yapabilecek olmanız 🙂

  • turkey
  • türkiye (bu yazıyı yazarken çoktan değiştirilmiş)
  • uk (ciddi anlamda ülke ile dalga geçen bir not mevcut, hala bulabilirseniz okuyabilirsiniz)
  • car

Not başlıklarında büyük küçük harf hassasiyeti olduğunu da belirtmem gerekir. Türkiye ve türkiye notlarının farklı olacağını akılda bulundurmakta yarar var.

Açık Kaynak

Bütün bunların açık kaynaklı olduğunu da bilmekte yarar var. Kaynak kodlara GitHub üzerinden ulaşabilir ve istediğiniz düzenlemeleri yapabilir veya bütün sistemi kendiniz barındırabilirsiniz. Kaynak kodlara incelemek ve sistemin nasıl çalıştığını detaylı olarak öğrenmek için tıklayın.

Uyarı

Burada içerik tamamen eğlence amacıyla yazılmıştır. Sistemi kullanıp kullanmamak ve onunla neler yapacağınız tamamiyle sizin sorumluluğunuzdadır. PublicNote, PublicNote geliştirici ve/veya geliştiricileri ile herhangi bir bağım veya anlaşmam mevcut değildir. Sistem olduğu gibidir ve herhangi bir garantisi tarafımca verilmemektedir. Yapılan şifrelemelerin %100 güvenli olduğunun garantisi yoktur. İyi eğlenceler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir