KategorilerBilişimİnternet

İnternet Siteleri ve E-Ticaret

E-Ticaret -1İnternetin, doksanlı yıllarda hayatımıza girmesi dünyada birçok unsurun işleyişini ve düzenini değiştirmiştir. Doksanlı yıllardan milenyuma geçiş sürecinde ise bir devrim yaşanmış ve dinamik sitelerin varlığı, interneti bir alışveriş mecrasına dönüştürmüştür. Hatta bu online alışveriş çılgınlığı ayyuka varmış ve vitrinlerin bile sırayla gezilebildiği sanal avmler yayın hayatına başlamıştır. Ciddi bütçeler ile kurulan bu internet siteleri, reel alışveriş düzeyinin bir kısmının internete kaymasına neden olmuş ve sanal kartların oluşturulması ile de büyük bir sektör yaratılmıştır.

E-Ticaret -2Bu sektör, internet kullanıcılarının e-ticaret diye tâbir edilen sistemlerden alışveriş yapmalarını, gerçek mânâda fiziksel olarak yapılan alışverişlere tercih ettiğini göstermektedir. ETİD, yani Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği, Türkiye’de online olarak yapılan e-ticaret işlemlerinin her sene ortalama yüzde otuz beş büyüdüğünü ve 2012 yılındaki büyüklüğün 31 Milyar TL olduğunu belirtmektedir. Dernek, aynı zamanda Türkiye’nin 2015 yılındaki e-ticaret hacminin öngörüsünü de çıkartmış ve bu meblağı da 62 Milyar TL olarak göstermiştir. İşin aslına bakılırsa bu, gelişmekte olan ve son zamanlarda teknoloji sahasında önemli ataklar yapan Türkiye için oldukça büyük bir rakam. Yazılım sektörünün gelişmesi, ücretli ve ücretsiz e-ticaret sistemlerinin hemen her şirket tarafından kullanılması ve yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre her firmanın web sitesinin olma zorunluluğu gibi etkenler, bu online alışveriş sitelerine olan talep ve arz dengesini değiştirmiştir.

E-Ticaret -3Tüm bunlarla birlikte kullanıcı için birçok faydalar içeren online alışveriş, dikkat edilmediği taktirde birçok sıkıntıları da beraberinde getirebilmektedir. Güvenli bir online alışveriş için dikkat edilmesi gereken temel unsurlar vardır. Bilgisayar güvenliği, site güvenliği ve kredi kartı bilgilerinin güvenliği bir öğeler, e-ticaret için büyük önem arz etmektedir. Türkiye’de de bir hayli gelişmiş olan yazılım korsanlığı, internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılara maddi zararlar vermekte ve telafisi mümkün olmayan neticelere neden olabilmektedirler. Bütün bunlar için güvenli bir bağlantı oluşturmalı ve alışveriş yapılan e-ticaret sitesinin de güvenilir olduğunu bilmek gerekir.

Son yıllarda artış gösteren kadın alışveriş fırsat siteleri, Türkiye’deki e-ticaret sektörüne daha bir canlılık getirmiş ve bayanların da online alışverişe dâhil olmasını sağlamıştır. Hülasa Türkiye, e-ticaret sektöründe önemli bir konumdadır. Yakın geleceğe kadar da bu konumunu daha üst düzeye taşıyacaktır.

E-Ticaret -4

“İnternet Siteleri ve E-Ticaret” üzerine 2 yorum

gerçekten çok iyi bir makale olmuş hocam öncelikle teşekkür ederim internet kadar e – ticaret ‘ te çok önemli artık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir