KategorilerGenelİnternet

İnternette Güvenli Şifreli İletişim Uygulamaları

Covid-19 pandemisinin başlaması ile birlikte birçok günlük rutin dijital olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Peki, dijital dünya ne kadar güvenli? İnternette kurulan iletişimler her zaman şifreleniyor mu? Hayır! İnternet altyapısı aslında herhangi bir şifreleme sağlamıyor.

İnternet servis sağlayıcıları çevrimiçi aktiviteleri görebiliyor; Chrome gibi tarayıcılar her aktiviteyi kaydediyor; Instagram ve Twitter şifreleme bile sağlamıyor!

Covid-19 ile uygulanmaya başlayan sosyal izolasyon dünya çapında internet kullanımını arttırdı. İnternette seyahat eden veri paketi hacmindeki çarpıcı artış siber saldırganların da gözünden kaçmadı. Siber saldırılar bu süreçte büyük artış gösterdi. 

Home-office çalışma, uzaktan eğitim ve online alışverişe ağırlık verilmesi siber saldırganların istifade edebileceği birçok güvenlik açığı oluşturdu.

WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinde yaptığı değişiklikler üzerine Telegram ve Signal gibi uygulamalara olan ilgi artış gösterdi. 

Ağ veri trafiğinizi, web siteler ile olan iletişiminizi nasıl güvenli hale getirebilirsiniz? Uçtan uca şifreli iletişim için hangi uygulamaları kullanabilirsiniz?

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN ile Wi-Fi veri trafiğinizi şifreleyebilirsiniz.  VPN nedir? Ne işe yarar? VPN’in Türkçe açılımı Sanal Özel Ağdır. Bu sanal özel ağ, tünelleme protokolleri ile cihazlar veya ağlar arasında oluşturulur. Tünelleme protokolleri haricinde güvenliği arttırmak için AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı), DES (Veri Şifreleme Standardı) ve benzeri şifreleme algoritmaları ile veri paketleri şifrelenir. 

1996 yılından beri VPN teknolojisi işletmeler tarafından home-office çalışanların şirket ağına uzaktan güvenli bir şekilde bağlanması için kullanılır. VPN sayesinde birbirine uzak ofisler arasında da güvenli ağlar oluşturulur. 

Bireyler arasında VPN’in popülerleşmesi sanal sınırların çizilmesiyle başlamıştır. Başka ülkelerdeki içeriklere erişmek; erişim engellerini aşmak; IP adresini maskelemek ve fiziki konumu gizlemek adına birçok birey VPN programlarından yararlanmaktadır. 

VPN programları kullanıldığında internet servis sağlayıcıları bireylerin çevrimiçi aktivitelerini göremezler. Normal koşullarda IP adresi, giriş yapılan web site, gün ve saat gibi bilgiler İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) tarafından okunabilirken VPN ile veri trafiği şifrelenir. 

Alışveriş merkezleri, oteller, havaalanları, parklar gibi alanlarda sunulan ücretsiz ve şifresiz Wi-Fi ağları siber saldırganların kolaylıkla verilerinizi okuyabileceği güvenilir olmayan ağlardır. Ortadaki adam (Mitm) saldırılarında siber saldırgan ağa sızabilir, verileri okuyabilir ve değiştirebilir. Örneğin, gönderdiğiniz veya aldığınız bir e-posta içeriğini Mitm saldırısında siber saldırgan değiştirebilir. VPN ile veri paketleri şifrelenir. 

Güvenli Tarayıcı Kullanımı

En çok kullanılan programlar arasında yer alan tarayıcılardan birçoğu World Wide Web (WWW) üzerinde şifresiz iletişim kurmanızı sağlar. Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP), WWW’de kullanılan iletişim protokolüdür ve şifresizdir. HTTP kullanan bir web site ile paylaşılan veri ve bilgileriniz şifresizdir; web site ve siber saldırganlar tarafından görülebilir. 

HTTPS Everywhere eklentisi ile HTTP kullanan web sitelerin HTTPS versiyonuna giriş yapabilirsiniz. 

En çok kullanılan tarayıcılar arasında yer alan Google Chrome her çevrimiçi aktivitenizi Gmail hesabınız açık olduğu sürece kaydeder. 

En güvenilir tarayıcılar arasında ise Tor, Mozilla Firefox ve Brave sayılmaktadır.

Tor

Çevrimiçi aktivitelerinizin tamamen gizli ve güvenli olmasını istiyorsanız Tor kullanabilirsiniz. Tor güvenlidir fakat verileriniz birçok katman üzerinden aktarıldığı için yavaş bir tarayıcıdır. İSS’ler Tor tarayıcı kullandığınızı görebilir fakat aktivitelerinizi göremezler. 

Mozilla Firefox

Açık kaynak koduna sahip Mozilla Firefox yemleme ve kötücül yazılımlara karşı koruma sağlar, takip çerezlerini engeller. Herhangi bir web site eklenti indirmeye çalıştığında  veya konumunuzu öğrenmek istediğinde sizi uyarır. 

Brave

Varsayılan olarak HTTPS eklentisine sahiptir. Reklamları varsayılan olarak engeller. Oturumu kapatırken hangi verileri silmek istediğiniz sorar. Brave reklamları engellemesine rağmen 2019’da kendi reklam programını başlatması eleştirilere sebep olmuştur. BAT kripto para piyasaya sürüldüğünde yaklaşık yüzde 40’lık bölümünün belirli bir grup insan tarafından satın alınması Brave’e karşı şüpheler doğmasına sebep olmuştur. 

WhatsApp, Telegram ve Signal

İnternette Güvenli Şifreli İletişim ve Telegram

Signal uygulaması uçtan uca şifreleme sağlayan ve Elon Musk, Edward Snowden gibi isimler tarafından tavsiye edilen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Signal, en güçlü protokolleri birleştirerek kendi Signal protokolü ile iletişimleri şifrelemektedir. 

Birçok kişi Telegram uygulamasına geçiş yapmış olsa da Telegram varsayılan olarak bir uçtan uca şifreleme sunmamaktadır. Telegram’da şifreli iletişim kurmak için bunu manuel olarak ayarlamanız gerekir. 

WhatsApp, Facebook tarafından satın alındığından beri kullanıcılarının güvenini kaybetmeye başlamıştır. Son kullanıcı sözleşmesi değişikliğinin gündeme gelmesi sonrasında birçok kullanıcı kaybetmiştir. 

“İnternette Güvenli Şifreli İletişim Uygulamaları” üzerine 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir