Bannerlord Savaş - EvrimAltay.Net
KategorilerOyunlarTanıtım

Mount & Blade II: Bannerlord Savaş Mekanikleri

Evet, bir önceki yazımdan sonra hemen Mount & Blade II: Bannerlord Savaş Mekaniklerine geçeceğim. Neredeyse 2-3 saat boyunca arenada yaptığım savaşlardan sonra edindiğim bazı tecrübeleri anlatmak istiyorum. Beni gerçekten etkiledi çünkü.

Savaş Sesleri

Bir oyunun en olmazsa olmazı müzikleri ve sesleridir. Bannerlord, her ikisine de sahip ve bunu gerçekten iyi bir şekilde yansıtıyor.

Silah Efektleri

Bir oku attığınız anı bırakın, daha yayı gererken bile onu hissediyorsunuz, sesler gerçekten iyi bir şekilde yansıtılmış. Okun hedefe çarptığını belirten ses; yanınızdan geçen bir ok veya kılıcın tahta kalkana çarpması. Çok gerçekçi.

Savaş Nidaları

Warband’de de zaten var olan bu nidalar daha bir geliştirilmiş sanki, atmosferi bozmadan çok daha iyi bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyor.

Küfürler ve Hakaretler

Arenada pek duymasam da gerçek savaş alanında bildiğiniz hakaret ediyor size düşman, fakat çeşitlilik konusunda şu anda fikir yürütemeyeceğim; keza çok deneyimim olmadı fakat bu özellik bile Taleworlds’ün işi ne kadar ciddiye aldığını bir kez daha gösterdi bana.

Arena Sesleri

Pek dikkat edilmemiş sanırım fakat arenadaki kalabalık savaşın seyrine göre çılgına dönüyor ve bu gerçekten savaşın seyrine göre değişiyor. Yani iki kişi savaşırken arkadan gelip ikisini de birer hamlede kesince çok çılgınca bir karşılık vermese de, uzun süre çarpıştığınız rakibinizi alt ettiğinizde çılgına dönüyor, ya da canınız az iken bir rakibinizi ustaca alt ettiğinizde…

Daha Canlı Ölümler

Başlık şaşırtıcı, evet, biliyorum. Fakat bu sefer Warband’in aksine, ölen karakterler bir kütle gibi düşmek yerine daha gerçekçi, canlı bir şekilde ölüyorlar 🙂

Boğazına ok saplanan bir karakter sanki istemsizce boğazındaki oka doğru elini götürüp, diz çöküp ölüyor.

Kafasına ok saplanmış birisi anında yere serilebiliyor.

Cirit ile öldürülen bir karakter geriye doğru fırlayıp ölüyor mesela.

Kılıç darbesi? Nereden geldiğine bağlı olarak yere seriliyor rakip.

Bu ve buna benzer çeşitli ölümler, oyunu çok ama çok zevkli kılıyor.

Bir rakibinize cirit attığınız zaman onun fırladığını görüyorsunuz, bu gibi çeşitli gerçek fizik etkileri için Taleworlds tarafından geliştirilen oyun motoruna teşekkür etmeliyiz sanırım. Tamam eskiden de at ile birisine çarptığınız zaman bir tepki veriyordu fakat atın hızına göre karakter belirli bir mesafe fırlayıp yere düşmüyordu mesela. Bu gibi küçük detaylar oyunu çok etkili kılıyor.

Ok Atmak ve Kılıç Kalkan

Gerçekten çok zevkli deneyimlere sahipler, ok atma ve cirit atma Warband’e göre çok ama çok geliştirilmiş. Ve sanki biraz daha kolaylaşmış gibi geldi bana. Fakat hala kendi zorlukları da yok değil 🙂

Kılıç ve kalkan konusuna çok değinip sürprizini kaçırmak istemiyorum, fakat kalkan kullanırken artık daha dikkatli olmanız gerekli, eskisi gibi kolay değil kontrolü, bir de böyle aktif bir yapay zekaya sahip botlar ile savaşıyorsanız bir anlık hatanız ile yerde bulabilirsiniz kendinizi.

Yapay Zeka

Bu sefer gerçekten zeka diyebilirim. Çünkü tanıdığım bir çok Warband çevrim-içi oyuncusundan daha zekiler 🙂 Gerçekten zorlayıcı, işte biraz bu konuda bilgi vereyim.

Şimdi başlamadan genel bir bilgi vereyim, bu yorumlarımdan eski oyunu kötüleme gibi bir anlam çıkarılmasın lütfen; 10 yıl öncesine göre devrim niteliğinde detaylara sahip bir oyun Warband; fakat yapay zeka o kadar da iyi değildi. Bannerlord’da ise bu değişiyor gibi

Hareket Ederek Savaşan Botlar

Evet, botlar oyunumuzun bu serisinde hareket ederek; canlı bir şekilde savaşıyorlar. O eski, yerinde durup saldıran Warband botları yok artık, daha zorlayıcı ve etkileyici bir şekilde saldırıyorlar.

Kolaylaştırılmış Komutlar

Warband’de bulunan asker komutları o kadar da etkili değildi, tamam dediğimiz komutlar yerine getiriliyordu ama şimdi çok daha etkili şeyler oyuna getirilmiş.

Komutlarımız ile birlikte karakterimiz önce güzel bir şekilde bağırıyor; komut menüsü daha net, açık bir şekilde hazırlanmış.

Yerden Cirit Almak?

Evet, arenada savaşırken; karşımdaki bot yerden bir cirit aldı (başka bir bot tarafından fırlatılmış), bana fırlattı ve üzerime doğru koşmaya devam etti. Şaşkınlığımdan ötürü oynamaya kısa bir süre ara verdim.

Shroud’un Ruhuna Sahip Okçular

Bildiğiniz nereye gideceğinizi takip edip sanki ona göre ok fırlatıyorlar, kalkanınızı hazır tutun ya da karşılarına çıkmayın, keza yanlarına yaklaşana kadar makarna süzgeci olabiliyorsunuz.

Gerçekçi Süvariler

Oyunun bu sahnesinde de görebileceğiniz gibi atlılar ezip geçiyor. Ve gerçekten de geçiyorlar. Filmlerden alışık olduğumuz şekilde neredeyse düşman ile oynuyorlar. Total War oyunlarını oynadıysanız deneyimlemişsinizdir, aynı o şekilde Charge yapıp bir yönden saldırıp sonra geri dönüp tekrar saldırıyorlar. Eski Warband mekanikleri gibi düşmanın yanına gidip olduğu yerde durma olayı yok yani. Bannerlord savaş’ı size yaşatıyor…

Sonuç

Bir önceki Mount & Blade II: Bannerlord Ön İnceleme yazımda da bahsettiğim gibi bu oyun gerçekten olmuş. Bunu anlayabiliyoruz. Aşırı detaycı da değilseniz, çoğu sistemde de oyunu rahatlıkla açıp bu güzel Bannerlord Savaş Mekanikleri ile Calradia’nın başına bela olabilirsiniz.

13 Nisan 2020’ye kadar %10 + %10 indirim ile satın almak için Steam sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MountBlade-II-Bannerlord- Satın Al
Steam Sayfası için Tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir