Ledolet Akıllı Ampul ve Alexa Desteği
KategorilerBilişimGenelTanıtımTeknoloji

Yerli Akıllı Ampuller Ledolet ve Alexa

Kısa bir süre önce aldığım Amazon Echo Dot 3 sebebiyle akıllı ampul ihtiyacım oldu. Odamdaki tüm aydınlatmayı Alexa ile kontrol etmek istiyordum. Bu sebeple internet üzerinde akıllı ampul aramalarına başlayıp hatta bir tane de sipariş vermiştim. Fakat içime sinmediği için araştırmama devam ederken Ledolet ile karşılaştım. Yerli olduğunu söylediği ve fiyatları da avantajlı olduğu için halihazırda vermiş olduğum siparişi iptal edip Ledolet’i araştırmaya karar verdim.

Firmanın internet sitesinden iletişim bilgilerini aldım ve direk telefon ile aradım. Pek çok yer ile ilgili bunu sizin de yapmanızı öneririm, aklınıza takılan her soruyu rahatlıkla sorabiliyorsunuz. Arayınca ilk sorduğum sorulardan birisi Alexa desteğinin olup olmamasıydı. aldığım cevap beni şaşırttı ve oradan sipariş vermemi sağlayan şey oldu açıkçası. Net emin olmadıklarını çünkü denemediklerinin cevabını aldım. Oysa rahat bir şekilde Kesinlikle çalışıyor. diyebilirlerdi 🙂

Bunu duyar duymaz iki adet sipariş verip ilk test eden olmak istediğimi söyledim. Hızlı bir bilgi alışverişinden sonra siparişimi geçtim ve beklemeye başladım. Şanssızlığıma Kara Cuma indirimlerine denk geldim ve kargo firmasının azizliğine uğradım. Elime ulaşmaları biraz sürdü.

Kısaca Özellikleri

Saatlik 9W tüketimi mevcut. Standart E27 duylarına takılıyor ve 806 Lümen ışık gücüne sahip. Yani 15-20 m2 bir odayı rahatlıkla aydınlatabiliyor. Akıllı telefon ile kontrol edilebiliyor ve RGB ledi sayesinde istediğiniz renkte yanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Kurulum

Kurulumu çok basit ve kutu üzerinde var, bunun için detaylı bir açıklama ve yazı yazmak istemiyorum. Tuya uygulamasının Alexa ile bağlantısı sağlanabiliyor, ve Alexa desteği sayesinde yeni eklenen Ampuller otomatik olarak Alexa tarafından tanınıyor. Hatta ikincisini Tuya’dan kayıt eder etmez Alexa bana sesli bildirim yaptı 🙂

Alexa Desteği Var mı?

Alexa desteği var ve aslına bakarsanız entegrasyonu çok iyi. Kendi uygulamasında yapamadığınız bazı şeyleri bile rahatlıkla Alexa ile yapabiliyorsunuz. Parlaklık, renkler ve ışık şiddeti rahatlıkla ayarlayıp değişik durumlara göre farklı aydınlatmalar elde edebiliyorsunuz. İki adet sipariş verdiğim için iki farklı isimle ikisini de kayıt etme imkanım oldu. Ve bu iki ampulü bağımsız olarak kontrol edip ayarlayabilmemi sağladı.

Kodlama yaparken yanımdaki ışığın parlaklığını arttırıp, odanın ışığını loş bir maviye ayarlayabiliyor ve aynı zamanda müzik çalmasını sağlayabiliyorum. Ve bunları tek bir komutla yaptırabiliyorum.

Uyurken birini otomatik olarak gece lambası olarak kullanabiliyorum. Tek yapmam gereken Alexa’ya iyi geceler demek. Otomatik olarak odamın lambasını söndürüp masa lambamı gece lambasına çeviriyor.

Video

Alexa ile kontrolleri denediğim videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz 🙂

Alexa ile Kontrol Örneği 🙂

Ek Alexa Ayarları

Tuya uygulamasını kullandığı ve Tuya’nın da Alexa Skill’i bulunduğu için Alexa ile bir sürü rutin hazırlayabiliyorsunuz. Benim favorim olan, yukarıda da belirttiğim gibi kodlama yaparken kullandığım Coding Time.

Aşağıdan Alexa’nın Rutin oluşturma sayfasındaki kontrollere ait ekran görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Bu bir sponsorlu yazı değildir, ürünü beğendiğim ve Alexa entegrasyonunu göstermek için hazırladım. Aklınıza takılan soruları bana yorum kısmına yazabilirsiniz. Ledolet siparişini üçüncü parti sitelerden vermek yerine direk kendilerinden vermenizi tavsiye ederim, fiyat olarak daha avantajlı, ödemeler de iyziCo tarafından halledilmekte zaten 🙂

“Yerli Akıllı Ampuller Ledolet ve Alexa” üzerine 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir