KategorilerBilgisayarBilişimKomik

Hosts Dosyasının Gizemi ve İnsanları Çıldırtabilecek Bir Şey

Hosts dosyası, YouTube engellendiği sıralar bayağı bir bilinen dosyaydı. O sayede tanıdı herkes bu hosts dosyasını. Fakat nedir bilmiyoruz bu hosts dosyası?

Bir web sitesine giriş yapmak için normalde alan adı değil de bir numara girmemiz gerekir. Mesela facebook.com‘un numarası 173.252.101.26 ‘dır. Fakat bu numaraları aklımızda tutmak zor olduğundan dolayı onun yerine “facebook.com” gibi adresler ile bu numaraları kolayca bulmamızı sağladık. Yani siz aslında adres çubuğuna facebook.com yazdığınız zaman aslında 173.252.101.26 adresine gidiyorsunuz. Bu kısım bu kadar. Peki nedir bu hosts dosyası?

Hosts Dosyası Ne İşe Yarar?

İşte bu dediğimiz hosts dosyası, şu işe yarar; tarayıcımızda facebook.com diye aradığımızda bilgisayarımız önce hosts dosyasına bakar. Eğer hosts dosyasında facebook.com ile ilgili bir kayıt var ise (#       173.252.101.26   facebook.com gibi) sistem direk onu açar. Eğer öyle bir kayıt bulunmuyorsa bilgisayarımız internette bulunan DNS sunucularına bağlanarak facebook.com’un adresini öğrenir ve bağlanır.

Nerede Bulunur?

Windows’u kurduğunuz dizinde (Bende C:/ sürücüsünde) Windows diye bir klasör olur. Ona tıklıyoruz. Ardından: “System32/drivers/etc” klasörüne (Bölü işaretleri bir sonraki klasörü temsil eder)  gidiyoruz.  İşte hosts dosyamız burada. Veya aşağıdaki adres ile direk gidebilirsiniz.

Windows’u C:/ Sürücüsüne Kuranlar: C:\Windows\System32\drivers\etc
Windows’u D:/ Sürücüsüne Kuranlar: C:\Windows\System32\drivers\etc

İnsanları Çıldırtabilecek Şey Ne?

İşte yukarıda da bahsettiğim üzere eğer orada bir site ile ilgili kayıt var ise sistem direk olarak bizi oraya yönlendiriyor. Bizde bundan faydalanarak siteleri engelleyebiliyoruz. Yani tarayıcıdan facebook.com veya google.com diye girmeye çalıştığımızda sistem otomatik olarak bizi istediğimiz DNS adresine yönlendirecek.

Karşıya direk bulunamadı hatası çıkarmak istiyorsak aşağıdaki şekilde bir yol izliyoruz. Bilgisayarınızda localhost yani yerel sunucu var ise sistem direk sizi ona yönlendirecek. Eğer yok ise hata verecek ki bu sayede kişi “Her siteye giriyorum tek facebook ile google’a giremiyorum.” diyecek.

Hosts dosyasını açın ve en altına aşağıdakileri ekleyin. Büyük sitelerin başka uzantıları olduğundan dolayı kişinin yanlışlıkla da olsa girme ihtimali var. O yüzden bunları da düşünerek yapın ve her siteye bir www. olacak ve bir de olmayacak şekilde link verin. Unutmayın her satıra sadece bir link yazılıyor 🙂

127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 google.com

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 www.google.com
127.0.0.1 www.facebook.com.tr
127.0.0.1 www.google.com.tr

127.0.0.1 facebook.com.tr
127.0.0.1 google.com.tr

Yukarıda gördüğünüz gibi hosts dosyamızdan facebook ile google’ın hem com.tr hem de com uzantılarını engelledik. Kişi bu linklerden birine girmeye çalıştığında sistem onu otomatik olarak 127.0.0.1 adresine yönlendirecek, ki kişinin bilgisayarında localhost bulunmadığından hata verecek (bulunsa da problem değil, yine oraya yönlendirir 🙂 ) Ardından dosyayı kayıt edin ve yerine koyun. Ardından garanti olsun diye bilgisayarı yeniden başlatın.

Yardıma ihtiyacınız olursa yolum yoluyla bildirebilirsiniz.