KategorilerASP

EA Gravatar

Herkes kullanır bu gravatarı. Bazı bloglarda görürsünüz. Kişi E-Mail adresini yazar. Yanında resmi çıkar. Nasıl olur bu? İşte bu Gravatar. Gravatar denen sisteme üye oluyorsunuz. Gravatar destekli siteler o E-Mail adresini gördüklerinde sizin resminizi Gravatar sayesinde alıyorlar. Bu yazımda sitenizde kişilerin kendi Gravatar resimlerini görmesini ve o Gravatar’ın kodunu alabilmesi için yapmış olduğum scriptimi tanıtacağım. Bu script sayesinde istediğiniz mail adresini yazıp kişilerin Gravatar resimini görebilirsiniz. Ve sitenizi Gravatar destekli hale getirebilirsiniz.

Bu işlemi ASP ile yaptığımdan dolayı hosting servisi Windows tabanlı olmayanların işine yaramayacaktır. Hosting servisinizin Windows tabanlı olup olmadığını hosting sağlayıcınıza sorarak öğrenebilirsiniz. (yani .asp dosyalarını çalıştırması gereklidir).

İlk öncelikle yaptığım scriptin özelliklerini vereyim;

  • İsteyen kişi bir e-mail adresi yazarak o e-mail adresinin Gravatar’ını görebilir ve o Gravatar’ı kolayca yazdırabilmek için bir kod alır.
  • Gravatar’ın boyutunu kendinize özel olarak seçebilirsiniz. Veya kişi kendine özel olarak seçebilir.
  • Vereceğimiz özel bir linkle otomatik olarak Gravatar gösterebilirsiniz.

Kurulumu yoktur. ASP Dosyaları şifrelidir ama çalışırlar. Eğer şifreszi dosyayı istiyorsanız scripti satın almanız gerekmektedir.

Özel vereceğiniz link ile sayfada sadece resim gösterebilirsiniz. Link şu şekildedir;

[html]http://berkut.somee.com/EA-Gravatar/EA_G.asp?a=l&m=[Mail Adresi]&s=[Boyut][/html]

[Mail Adresi] Buraya istediğiniz mail adresini yazın yada üyenin mail adresini yazdırarak çektirin. Fark Etmez. (ör: [email protected])

[Boyut] Buraya resimin boyutunu yazın bu bir sayıdır 100, 50, 60, 74 vs. olabilir.

www.sitenizinadresi.com/EA-Gravatar Buraya EA_G.asp dosyasının adresini yazın.

Örnek Link:

[html]http://berkut.somee.com/EA-Gravatar/EA_G.asp?a=l&[email protected]&s=50[/html]

Sonuç:

Evet ön izleme bu şekilde olacaktır. Bunu kendinize göre düzenlersiniz. Ben denedim ve hiçbir sorun yoktur. Eğer verdiğim linki düzgün bir şekilde kullanabilirseniz sorunsuz çalışacaktır.

Ekstra Özellikler

Sitenizdeki Gravatarların görünüşünü biraz daha değiştirmek ister misiniz? Mesela içeriğe göre resim veya Gravatara kayıt olmayanlar için atanmış otomatik resimler gibi?

Tüm bu özellikleri yukarıdaki verdiğimiz linke minik ekler ekleyerek yapabilirsiniz.

R = etiketi ile içeriğe özel renkler.

D = etiketi ile kayıtsız kişilere farklı resimler.

Bu özellikleri daha net bir biçimde ayarlamak ve yapabileceklerinizi görmek için buraya tıklayın. Benim sistemim sadece bunlar gerekli olduğundan sadece bunları otomatik yapıyor. Ekstra istediğiniz etiketler var ise bunları EA_G.asp adresinin 30. satırındaki resim kodundan düzenleyebilir.

Script Artık Ücretsiz Ve Açık Kaynaklı Versiyonu Aşağıda:

İndir

http://www.evrimaltay.net/URL/click.php?id=9

Demo

http://www.evrimaltay.net/URL/click.php?id=10

Gravatar Nasıl Kullanılır?

“EA Gravatar” üzerine 10 yorum

Aspindir de artık ücretsiz vereceğim diye yazmışsınız. Ama kodlar halen şifreli sanırım. Şifresiz dosyayı nereden indirebiliriz

Üstadım R = etiketi ile içeriğe özel renkler., D = etiketi ile kayıtsız kişilere farklı resimler.
yazmışsınız. Bunu nasıl kullanacağız. Birde gravatar dosyasını tekrar indirdim. Fakat hatalı arşiv diyor.

Arşiv dosyası hakkında teşekkürler, bir düzeltme yaparken yanlışlıkla kodlamada bir hata oluşmuş. Düzelttim sorunu …
D ve R konusunda ise internetten araştirma yaparak rahatlikla ornekli kullanimlari gorebilirsiniz.
Eğer hiç uğraşmak istemezseniz minik bir ücret karşılığı ben halledebilirim işinizi. Eğer kabul ediyorsaniz benimle iletisime gecin.

Üstadım emek verdiğiniz için ücret konusunda haklı olabilirsiniz ama Turkcell reklamında da dediği gibi Hayat paylaşınca güzel… İyi çalışmalar…

Dediğiniz doğru fakat ben kanyak kodlarını paralı satacağım bir scripti (bu script) şifresiz versiyonu blogumda paylaşarak ücretsiz bir şekilde kullanıma açtım, o da yetmedi sitenize nasıl ekleyeceğinizi bile anlattım.
Şimdi bana “Hayat paylaşınca güzel.” diyorsunuz. Bir daha düşünün.

Üstadım sakın yanlış anlamayın elbettte emek vermişsiniz ücret istemeniz doğal bizim gibi acemileride düşünün lütfen… Örneğin benim sorunum bilen biri için belki 3-5 dk lık bir iş…Her neyse yukarıdaki yorumumu silebilirsiniz. Yanlış anlaşıldım ise özür dilerim. İyi çalışmalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir