KategorilerMüziklerTanıtım

Hohner Marine Band Mızıka Deneyimlerim

Udemy’deki bütün dersler indirime girdiği zaman ansızın bir Mızıka (Harmonica) eğitimine denk geldim ve mızıkaları ve seslerini sevdiğimi fark ettim 🙂

Hemen eğitimi satın aldım. Evimde duran mızıkanın aslında normal bir mızıka olmadığını öğrendikten sonra da, gerçek bir mızıka arayışına girdim. Aslına bakarsanız en rahat müzik aletleri bunlar; kullanımları ve taşıması kolay, fiyatları da gerçekten uygun.

Bu gün sizlere Mızıkalar hakkında bilgi vermek yerine, satın almış olduğum Hohner Marine Band’ı incelemek istiyorum. Yazımın başından da anlayacağınız üzere Mızıka çalmaya yeni başladım o yüzden bu yazımdaki incelememin çoğunda mızıkanın materyalinden ve kullanımından bahsedeceğim.

Bu mızıkanın en önemli özelliklerinden birisi, iç kısmının tahta olması, normalde mızıkaların iç kısmı (en azından şu anda gördüklerimin pek çoğu) plastikten yapılma. Peki şişmeyecek mi? dediğinizi duyar gibiyim. Evet, çok kullanımlarda az da olsa şişiyor. Rahatsızlık verici düzeyde değil gerçi ama, hissetme olasılığınız var. Fakat, bir süre kullanmayıp, kutusunda tuttuğunuz zaman tekrar eski haline geldiğini bu gün fark ettim. Tahta olmasının verdiği dezavantajlardan birisi de, sökülüp temizlenememesi. Yan kısmındaki vidalar açılmıyor ve bu yüzden sökülemiyor.

Peki Tahta olması bu kadar sorun teşkil ederken, niye böyle yapılmış? Tabii ki sesinden dolayı! Sesi gerçekten çok hoş çıkmakta ve kendini hissettirmekte. Yapısı sayesinde de tutmak ve kullanmak çok kolaylaşıyor. Ayrıca yanında verilen özel kutusu sayesinde taşırken veya saklarken mızıkanın kirlenmesini ve zarar görmesini önlüyor.

İlk başlarda aldığınızda ve hiç mızıka deneyiminiz yoksa; bazı notaları çalmak size zor gelebilir. Çaldıkça hem siz alışacaksınız, hem de mızıka açılacak 🙂

Artıları

  • Hohner kalitesi.
  • Dayanıklı yapısı
  • Tutuş, kullanım kolaylığı
  • Uygun fiyat (ülkemizde 100 TL civarı bir fiyata satılmakta)
  • Deliklerin tahta olmasından dolayı kaliteli ve doğal bir ses.
  • Yanında verilen özel kutusu sayesinde taşıması ve saklaması kolaylaşıyor.

Eksileri

  • Sökülüp temizlenemiyor.
  • Çok kullanımlarda tahta kısımlar şişebiliyor ve bazı durumlarda rahatsızlık verebiliyor.

Sonuç Olarak

Bu mızıkayı ben tavsiye ederim, fakat sizi bilemem. Çalmaya bu mızıka ile başladım ve başlarken hiç sorun yaşamadım, yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var, o  da C anahtarlısını almanız, yoksa başlarken sıkıntı yaşarsınız (kaynak eksikliğinden).

Seçimi size bırakmak adına YouTube’daki bu videoyu da yazıma dahil edip, burada bitiriyorum. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin, okuduğunuz için teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir